Akcje i kampanie społeczne

Sezon motocyklowy już się rozpoczyna

Słoneczna pogoda i ocieplenie sprawiają, że na drogach coraz częściej pojawiają się motocykliści. Trwający długo w naszym kraju okres jesienno-zimowy odzwyczaił uczestników ruchu drogowego od obecności na polskich drogach kierujących jednośladami, w tym motocyklami.

 Niestety każdego roku odnotowuje się wiele wypadków z udziałem motocyklistów, do których dochodzi najczęściej wskutek niedostatecznej uwagi kierujących samochodami. W konfrontacji z samochodami lub pojazdami ciężarowymi to właśnie kierujący motocyklem jest narażony na najpoważniejsze, czasami tragiczne w skutkach obrażenia. Wielu wypadków można byłoby uniknąć, gdyby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegali zasad i przepisów panujących na drodze.
Miłośnicy tych jednośladów są osobami, dla których jazda na motocyklach jest nie tylko codziennym środkiem transportu, ale także pasją i przyjemnością.
Pamiętajmy, że niezależnie od tego, w jakim celu poruszamy się motocyklami, należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Brawurowa jazda, niebezpieczne zachowania, w tym nadmierna prędkość to niestety częste przewinienia na drodze.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze, każdy uczestnik ruchu drogowego powinien stosować kilka podstawowych zasad:

Pamiętajmy!
    • zachowujmy odstęp od innych pojazdów
    • sygnalizujmy zamiar zmiany pasa ruchu i wykonania manewru skrętu
    • od momentu rozpoczęcia jazdy bądźmy uważni i obserwujmy sytuację na drodze – to pomoże nam w razie niebezpiecznej sytuacji szybko i odpowiednio na nią zareagować
    • patrzmy w lusterka – motocyklistów trudniej niż innych uczestników ruchu drogowego jest dostrzec na drodze
    • przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego i pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków ruchu oraz o zasadach pierwszeństwa przejazdu
    • dbajmy o bycie widocznym na drodze

Miejmy świadomość, że droga jest dla wszystkich. Korzystając z niej mamy nie tylko prawa, ale i obowiązki.

Przypominamy, że Policja od 1 kwietnia do 23 czerwca 2022 r. prowadzi kolejną edycję akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu”, która ma promować właściwe zachowania wobec uczestników drogi. 

  • Zdjęcie przedstawia napis "Jednośladem bezpiecznie do celu".
Powrót na górę strony