Dzielnicowi o bezpieczeństwie seniorów
Sosnowieccy dzielnicowi z tutejszego komisariatu II włączyli się w prowadzone obecnie akcje „Fałszywa tożsamość – prawdziwe ryzyko” oraz „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”. Zorganizowali spotkanie z seniorami zamieszkującymi ich dzielnicę, aby ostrzec ich przed zagrożeniami związanymi z oszustwami dokonywanymi pod tak zwaną legendą.
Dzielnicowi z komisariatu II zorganizowali spotkanie dla seniorów, które miało na celu zwiększenie świadomości osób starszych na temat zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać każdego dnia. Szczególną uwagę skupili na oszustwach popełnianych pod tak zwaną legendą.
Mundurowi wytłumaczyli, jak działają przestępcy – najczęściej dzwoniąc do potencjalnej ofiary i podając się za członka rodziny, czy przedstawiciela instytucji. W rozmowie oszuści często informują o nagłej i trudnej sytuacji, np. o wypadku samochodowym, w którym brała udział bliska osoba, czy o próbie kradzieży oszczędności życia. Niejednokrotnie przestępcy podają się również za policjantów, czy prokuratorów i chcą wzbudzić zaufanie rozmówcy. Działając pod presją czasu, seniorzy często decydują się na przekazanie pieniędzy, aby zażegnać niebezpieczeństwo.
Mundurowi wytłumaczyli seniorom, w jaki sposób można ochronić się przed tym rodzajem oszustw oraz jak się zachować, gdy zadzwoni rzekomy „wnuczek”, czy „policjant”, a także pokazali, jak wygląda wzór legitymacji służbowej policjanta.
Bądź ostrożna/y, pamiętaj:
• jeśli otrzymasz podobny telefon, nie działaj pochopnie - rozłącz się - zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o tym, co Cię spotkało
• jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę
• pamiętaj, że Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy
• jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112