Dla internautów

Internetowi oszuści wciąż nie próżnują!

Działając pod pozorem zakupu wystawionego na portalach ogłoszeniowych, takich jak OLX przedmiotu, oszuści kontaktują się z ofiarą przez popularne komunikatory, np. Whatsapp. Co znamienne w tego typu sprawach, bardzo często wiadomości od rzekomych kupujących zawierają liczne błędy, a ich treść sprawia wrażenie nieudolnie przetłumaczonych na język polski.

Po wyrażeniu chęci zakupu przestępca wysyła link, w który rzekomo należy kliknąć, aby potwierdzić zakup. Po wejściu w link okazuje się, że na wyświetlonej stronie trzeba podać swoje dane: imię, nazwisko oraz dane do logowania do Banku, czy dane karty bankomatowej. Po ich wpisaniu oszust ma już bezpośredni dostęp do konta bankowego pokrzywdzonego i może wykonywać na nim każdą, dowolną transakcję. Najczęściej wypłaca pieniądze metodą na BLIK lub przelewa je na inne konta bankowe – często założone na tzw.słupa.

W tym artykule prezentujemy, jak wygląda tego typu rozmowa. 

Jeśli korzystasz z tego typu portali, pamiętaj:

-BĄDŹ OSTROŻNY! Zawsze miej ograniczone zaufanie do kontrahentów. Nigdy nie gódź się na realizowanie zakupu poza portalem ogłoszeniowym.

NIGDY NIE KLIKAJ W PRZESŁANE LINKI! OSZUŚCI POTRAFIĄ W PRECYZYJNY SPOSÓB PODROBIĆ STRONY INTERNETOWE PORTALI OGŁOSZENIOWYCH, A NAWET TWOJEGO BANKU!

NIGDY NIE PODAWAJ SWOICH DANYCH OSOBOWYCH ORAZ DANYCH KART BANKOMATOWYCH, CZY DANYCH DO LOGOWANIA SIĘ DO BANKU! 

  • Zdjęcie przedstawia rozmowę na Whatsapp.
  • Zdjęcie przedstawia rozmowę na Whatsapp.
Powrót na górę strony