Aktywne na rzecz bezpieczeństwa
Lepiej zapobiegać. Z takiego założenia wyszli policjanci sosnowieckiej komendy policji, którzy chętnie wsparli społeczną inicjatywę miejscowego klubu karate. W sobotę rozpoczęły się pierwsze zajęcia kursu samoobrony dla kobiet. Sosnowiczanki podeszły bardzo aktywnie do proponowanego przedsięwzięcia. Na pierwszych, z planowanych pięciu, zajęciach stawiły się w ponad 100 - osobowej grupie.
Lepiej zapobiegać. Z takiego założenia wyszli policjanci sosnowieckiej komendy policji, którzy chętnie wsparli społeczną inicjatywę miejscowego klubu karate. W sobotę rozpoczęły się pierwsze zajęcia kursu samoobrony dla kobiet. Sosnowiczanki podeszły bardzo aktywnie do proponowanego przedsięwzięcia. Na pierwszych, z planowanych pięciu, zajęciach stawiły się w ponad 100 - osobowej grupie.
Głównym celem proponowanego przedsięwzięcia jest przybliżenia mieszkankom Sosnowca podstawowych zasad zachowania w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Instruktorzy prowadzący zajęcia, w trakcie proponowanego cyklu 5 spotkań będą starali się wykształcić wśród uczestniczek podstawy prawidłowego nawyku zachowania obronnego.
Świadomość daje poczucie wewnętrznej siły – podkreślał prowadzący prelekcję. Każda kobieta powinna znać podstawowe zasady zachowania pozwalające uniknąć sytuacji, w której „słabsza płeć” staje się ofiarą przestępstwa.
Panujące powszechnie przekonanie, że kobiety są słabsze fizycznie od mężczyzn oraz łatwiej poddają się paraliżującemu strachowi, sprawia iż sprawcy napadów i zuchwałych kradzieży postrzegają je jako ofiary łatwiejsze do pokonania niż mężczyzna. Dlatego też, każda kobieta powinna znać podstawowe zasady zachowania pozwalające na uniknięcie stania się ofiarą przestępców. Im więcej wie kobieta na temat takich zasad zachowania, tym większe prawdopodobieństwo, że uda jej się zagrożenia uniknąć.
Instruktorzy uczestniczkom kursu przekazali pierwsze praktyczne wskazówki. Panie nabyły pierwszych umiejętności reakcji w chwili zagrożenia.
Przed uczestniczkami kursu jeszcze kolejne cztery spotkania. Sobotnie zajęcia zostały podzielone na dwie części. Część teoretyczną, która obejmowała zasady zachowania minimalizujące ryzyko stania się ofiarą i część praktyczną. W pierwszej części zajęć policjant omówił także prawne aspekty obrony koniecznej i przekazał kilka praktycznych porad dotyczących bezpieczeństwa kobiety.
PRZYPOMINAMY!!! BĘDĄC NA ULICY:
- unikaj okazywania swojej zamożności, szczególnie gdy przez miasto będziesz poruszać się pieszo;
- nie noś wszędzie ze sobą rzeczy cennych, które nie są Ci potrzebne (np. palmtop, walkman, gry elektroniczne, drogi zegarek, droga biżuteria itp.). Unikaj też noszenia przy sobie dużej gotówki - duże transakcje można załatwiać przez Bank.
- rzeczy najcenniejsze oraz dokumenty i pieniądze postaraj się mieć przy sobie, nie w torebce; przy próbie jej wyrwania łatwiej będzie Ci oddać ją sprawcy, unikając w ten sposób fizycznego starcia.
- unikaj nocnych spacerów. Jeśli już musisz poruszać się nocą to omijaj ciemne zaułki, przejścia podziemne, nieoświetlone parki, czy dzielnice szczególnie niebezpieczne. Nie mając samochodu lub towarzystwa dobrych znajomych skorzystaj lepiej z taksówki, a poruszając się pieszo wybieraj drogi ruchliwe i dobrze oświetlone. Nie chodź też w nocy pod silnym wpływem alkoholu.
- unikaj kontaktu wzrokowego z osobami obcymi, ale zawsze staraj się dyskretnie ocenić ich intencje.
- nie pozwalaj nikomu obcemu, kto próbuje z tobą porozmawiać na ulicy, aby był bliżej jak na wyciągnięcie ręki. Jeśli musisz stanąć (np. na przystanku) to staraj się wybrać miejse, gdzie nie można zajść cię od tyłu czy niespodziewanie się do Ciebie zbliżyć.
- przechodź na drugą stronę ulicy, gdy widzisz zbliżającą się do ciebie grupę ludzi, szczególnie w nocy. Unikaj też kontaktu z osobami nietrzeźwymi.
- nie zawieraj na ulicy szybkich znajomości i nie pozwalaj odprowadzać się do domu osobom obcym. Nie korzystaj też z ofert podwiezienia przez takie osoby.
- nie podchodź do samochodu, który zatrzymał się przy krawężniku, a będące w nim osoby proszą Cię o pomoc np. wskazanie drogi dojazdu do jakiegoś miejsca; szczególnie uważaj, gdy w aucie są mężczyźni.
Kolejne spotkania już za tydzień, w sobotę 19 października. Następnym prelegentem przed proponowanymi zajęciami praktycznymi będzie policyjny psycholog. Zaprezentuje w przystępny sposób aspekty samoobrony kobiet. Zostaną omówione min.
- schemat działania sprawcy
- sygnały zagrożenia, oraz
- zachowania minimalizujące niebezpieczeństwo.
Zajęcia zapowiadają się bardzo interesująco, a wszyscy zaangażowani serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie.