Wiadomości

Działania "Trzeźwość"

Data publikacji 15.07.2013

Na terenie Sosnowca od godziny 5.00 trwają działania policjantów ruchu drogowego skoncentrowane na eliminowaniu nietrzeźwych kierowców poruszających się po drogach naszego miasta. Poniedziałek już przyniósł 2 nietrzeźwych, którzy na szczęście nie doprowadzili do żadnego zdarzenia drogowego.

Na terenie Sosnowca od godziny 5.00 trwają działania policjantów ruchu drogowego skoncentrowane na eliminowaniu nietrzeźwych kierowców poruszających się po drogach naszego miasta. Poniedziałek już przyniósł 2 nietrzeźwych, którzy na szczęście nie doprowadzili do żadnego  zdarzenia drogowego.

 

Wpływ alkoholu na funkcjonowanie kierowcy:

Każda ilość spożytego alkoholu wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka.
Prowadzenie pojazdu wymaga przede wszystkim świetnej koordynacji wzrokowo – ruchowej, ponieważ 90% informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe. Te alkohol zaburza najszybciej.

  • Picie alkoholu przez kierowcę uniemożliwia bezpieczną jazdę samochodem.
  • Picie alkoholu przez kierowcę uniemożliwia bezpieczną jazdę samochodem, gdyż alkohol:

-pogarsza koordynację ruchów – trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie,
-zmniejsza szybkość reakcji – wydłuża się czas reakcji (np. hamowania) w przypadku dostrzeżenia niebezpieczeństwa,
-ogranicza pole widzenia – zawęża normalne pole widzenia : od kąta 180 stopni do bardzo wąskiego, przez co można nie zauważyć pojazdu -nadjeżdżającego z bocznej drogi,
-powoduje błędną ocenę odległości i szybkości – może wydawać się, że samochód pas jezdni lub drzewo są znacznie dalej niż w rzeczywistości,
-alkohol powoduje pogorszenie wzroku – problem z dostrzeżeniem szczegółów, świateł, znaków, pieszych i innych przeszkód.

 

Regulacje prawne:


W Polsce dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy nie przekracza 0,2 promila.
Prawo o ruchu drogowym zabrania kierowania pojazdem osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu (art. 45 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dn. 20.06.1997 roku. Dz.U. 2005.108.908 z późn. zm.)
Gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi lub prowadzi do stężenia od 0,2‰ do 0,5‰ (lub obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3), określa się to jako stan po użyciu alkoholu (art. 46 ust. 2, Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dn. 26.10.1982 r.)
Gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5‰ (a w wydychanym powietrzu jest go więcej niż 0,25 mg w 1 dm3), wówczas jest to stan nietrzeźwości (art. 115 § 16 k.k.; art. 46 ust. 3 Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dn 26.10.1982r.)

 

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem (art. 178a k.k.) i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do 2 lat.

 

/Źródło KGP/

 

Powrót na górę strony