PAMIETAJ!!! Zapnij pasy
Dzisiaj na terenie całego naszego województwa prowadzone są działania policji pod nazwą „PASY”. Na terenie Sosnowca w ramach działań policjanci przeprowadzą maksymalną liczbę kontroli drogowych, a swoją uwagę zwracać będą głównie na obowiązek używania pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz sposób przewożenia najmłodszych.
Dzisiaj na terenie całego naszego województwa prowadzone są działania policji pod nazwą „PASY”. Na terenie Sosnowca w ramach działań policjanci przeprowadzą maksymalną liczbę kontroli drogowych, a swoją uwagę zwracać będą głównie na obowiązek używania pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz sposób przewożenia najmłodszych.
Jedną z przyczyn powstawania poważnych urazów ofiar wypadków drogowych jest naruszenie przepisów dotyczących obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i urządzeń bezpieczeństwa służących do przewozu dzieci. Nadal wielu kierujących oraz pasażerów bagatelizuje obowiązek zapinania pasów. Często nie zdajemy sobie sprawy, że PASY MOGĄ UCHRONIĆ PRZED POWAŻNYM URAZEM, UTRATĄ ZDROWIA, A NAWET TRAGICZNĄ ŚMIERCIĄ W WYPADKU DROGOWYM.
Podczas dzisiejszych działań policjanci wykorzystują cały specjalistyczny sprzęt, jakim dysponują w swoich jednostkach, w tym nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideorejestratory. Działania policyjne „PASY” mają na celu nie tylko dyscyplinowanie kierowców za łamanie przepisów prawa, lecz przede wszystkim zwrócenie uwagi użytkownikom dróg na konsekwencje, jakie w przypadku kolizji lub wypadku niesie za sobą jazda bez zapiętych pasów.
INFORMUJEMY !!!
że zagadnienie, dotyczące obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci jest uregulowane przez Ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o Ruchu Drogowym , ze zm.
Zawarte tam przepisy stanowią:
art. 39 ust. 1: “Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3”,
art. 39 ust. 3: “W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym”,
ust. 4: “Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji”.
art. 63 ust. 1: “Przewóz osób może odbywać się tylko pojazdem do tego przeznaczonym lub przystosowanym. Liczba przewożonych osób nie może przekraczać liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym (...)
art. 45 ust. 2 Kierującemu pojazdem ZABRANIA SIĘ:
pkt 3: “przewożenia pasażera w sposób niezgodny z art. 39, 40 (dot. motocykli i motorowerów) lub 63 ust. 1,
pkt 4: „przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;
pkt. 5: „przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat NA PRZEDNIM SIEDZENIU pojazdu samochodowego”.
PRZYPOMINAMY !!! Z powyższych regulacji wynika wprost, że bezwzględny NAKAZ stosowania FOTELIKA ochronnego podczas przewozu dziecka w wieku do 12 roku życia dotyczy sytuacji, w których dziecko przewożone jest na przednim siedzeniu pojazdu.
Zatem, zgodnie z prawem można przewozić dzieci na innym niż fotelik urządzeniu odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym, czy też na “podstawce”, POD WARUNKIEM, ŻE DZIECI NIE ZOSTANĄ ULOKOWANE NA PRZEDNIM SIEDZENIU POJAZDU.
zdjęcia z dzisiejszych działań w zakładce -galeria zdjęć...