Wypoczynek nad wodą
Właśnie latem, częściej niż w trakcie roku szkolnego, dzieci i młodzież stają się ofiarami nieszczęśliwych wypadków. To w tym okresie młodzi ludzie więcej czasu spędzają poza domem, bez opieki i kontroli dorosłych, co sprawia, że łatwiej wpaść w sidła sekt lub narkotykowych dilerów. Policjanci odwiedzają szkoły, obozy, miejsca letniego wypoczynki i edukują jak należy się zachowywać w różnych sytuacjach.
Właśnie latem, częściej niż w trakcie roku szkolnego, dzieci i młodzież stają się ofiarami nieszczęśliwych wypadków. To w tym okresie młodzi ludzie więcej czasu spędzają poza domem, bez opieki i kontroli dorosłych, co sprawia, że łatwiej wpaść w sidła sekt lub narkotykowych dilerów. Policjanci odwiedzają szkoły, obozy, miejsca letniego wypoczynki i edukują jak należy się zachowywać w różnych sytuacjach. Wystarczy stosować się do przekazywanych informacji, a wakacje będą przyjemne, wesołe i przede wszystkim BEZPIECZNE.
BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ
Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
- brak umiejętności pływania
- pływanie w stanie nietrzeźwym
- niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie
- pływanie w miejscach zabronionych
- skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu
Zasady bezpiecznej kąpieli:
Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna, przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz; stosuj się do uwag i zaleceń ratownika nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni); nie pływaj w czasie burzy, mgły ( kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr; nie skacz rozgrzany do wody; przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek - dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo
nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku - pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne jeśli nie chcesz się przeziębić to po skończonej kąpieli przebierz się w suche ubranie, nie przebywaj w mokrych rzeczach na wietrze - możesz doprowadzić do znacznego oziębienia organizmu dbaj o czystość wody, w której pływamy.
Życzymy bezpiecznego wypoczynku!