Wiadomości

Rady na wakacje

Data publikacji 21.06.2012

Zbliżający się czas wakacyjny to szczególny okres. Wielu z nas wyjeżdża na urlop, a dzieci i młodzież spędzają wakacje nad wodą, w górach, na koloniach czy przed domem. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że nieraz zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego też, policjanci zwracają się do Państwa z prośbą o porozmawianie i przypomnienie dzieciom podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku.

Zbliżający się czas wakacyjny to szczególny okres. Wielu z nas wyjeżdża na urlop, a dzieci i młodzież spędzają wakacje nad wodą, w górach, na koloniach czy przed domem. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że nieraz zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego też, policjanci zwracają się do Państwa z prośbą o porozmawianie i przypomnienie dzieciom podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku. Szczególną uwagę zwróćmy na te zachowania, które pozwolą na uniknięcie sytuacji szczególnie niebezpiecznych.

 

Dzieci szkół podstawowych powinny wiedzieć o:

- bardzo ostrożnym zachowaniu się przy spotkaniu swobodnie biegającego czy bezpańskiego psa, a także rozwadze przy zauważeniu innego dzikiego zwierzęcia (dzika, niedźwiedzia, żmii, osy czy szerszenia),
- ograniczonym zaufaniu i ostrożności w kontakcie z osobami obcymi, zarówno bezpośrednim, jak i poprzez internet czy telefon - dzieci nie mogą udzielać takim osobom informacji dot. życia rodzinnego, oddalać się z nimi, przyjmować prezentów czy wsiadać do ich samochodu,
- zabawie i wypoczynku tylko w miejscach bezpiecznych: z dala od ruchliwej ulicy, placu budowy, pustostanów, urwiska czy jeziora,
- szczególnych zasadach zachowania obowiązujących w górach, w lesie czy nad wodą.

 

Gimnazjaliści powinni pamiętać o:

- właściwym przygotowaniu i ostrożności przy wypoczynku w górach, w lesie czy nad wodą,
ostrożności w kontakcie z osobami obcymi,
- zagrożeniach i konsekwencjach jakie niesie ze sobą sięganie po różnego rodzaju środki uzależniające (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze czy inne niebezpieczne substancje).

 

Młodzież szkół średnich powinna zaś pamiętać o:

- dobrym przygotowaniu do samodzielnego wypoczynku w górach, w lesie czy nad wodą,
- rozwadze w kontakcie z osobami obcymi, nie tylko dorosłymi, ale też i młodzieżą,
zapewnieniu sobie bezpieczeństwa przy nocnych powrotach z dyskotek, zabaw, festynów, koncertów i innych imprez,
- zagrożeniach i konsekwencjach jakie niesie ze sobą sięganie po różnego rodzaju środki uzależniające (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze czy inne niebezpieczne substancje).

 

PORADY DLA RODZICÓW

 

Ze wszystkimi naszymi pociechami warto też porozmawiać o tym, jak powinni zachowywać się wobec siebie i otoczenia. Zachowania wulgarne, agresywne czy przemoc, nie są prawidłowymi formami kontaktu międzyludzkiego.


Wszystkim życzymy udanych wakacji!

Powrót na górę strony