Przypadki z rowerzystami
Pamiętaj, przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych jest zabronione. Jeśli chcemy dostać się na drugą stronę ulicy, korzystając z przejścia dla pieszych, musimy zsiąść z roweru i przeprowadzić go po pasach.
Pamiętaj, przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych jest zabronione. Jeśli chcemy dostać się na drugą stronę ulicy, korzystając z przejścia dla pieszych, musimy zsiąść z roweru i przeprowadzić go po pasach.
W niedzielę około 18.00 na ulicy Komuny Paryskiej kierujący oplem corsą potrącił 14-letniego rowerzystę, który nagle, w rejonie przejścia dla pieszych wjechał wprost pod nadjeżdżający samochód. W wyniku zdarzenia chłopiec doznał wstrząsu mózgu oraz urazu kolana. Został przewieziony do szpitala, gdzie pozostał na leczeniu. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Wczoraj na ulicy Czarnej kierujący vw T4 potrącił 9-letniego chłopca, który jechał na rowerze chodnikiem. W pewnym momencie rowerzysta wjechał wprost przed nadjeżdżający pojazd. W wyniku zdarzenia wywrócił się. Chłopca z urazem ręki pogotowie przewiozło do szpitala. Kierujący samochodem oddalił się z miejsca zdarzenia. Jak wynika z ustaleń kierujący vw T4 poruszał się ulicą Struga w kierunku ulicy 1 Maja. Początkowe numery rejestracyjne SBE....
Rowerzysto Pamiętaj ! Tego Ci nie wolno !!!
Oprócz tego, że rowerzystów obowiązują przepisy stworzone tylko dla nich, każdy rowerzysta, jako pełnoprawny uczestnik ruchu, jest obowiązany przestrzegać przepisów kodeksu drogowego (na przykład o zakazie ruchu, nakazie jazdy w lewo, zakazie wjazdu itp.). Za ich złamanie przewidziane są grzywny w formie mandatu w wysokości od 20 do 500 zł. Mandat grozi m.in. za:
- Przejeżdżanie rowerem przejściem dla pieszych! Jeśli chcemy dostać się na drugą stronę ulicy, korzystając z przejścia dla pieszych, musimy zsiąść z roweru i przeprowadzić go po pasach.
- Jazdę "bez trzymanki". Często widzimy popisy rowerzystów, którzy jadą, unosząc nogi do góry lub nie trzymając kierownicy. Jest to zakazane! Zgodnie z kodeksem drogowym musimy trzymać co najmniej jedną rękę na kierownicy i stopy na pedałach.
- Chwytanie się pojazdów mechanicznych podczas jazdy - najczęściej praktykowane na wsi, gdy chcąc ulżyć sobie w jeździe, rowerzysta przytrzymuje się ciągnika, samochodu, przyczepy.
- Jazdę obok innego uczestnika ruchu, czyli rowerzysty, furmanki czy pieszego. Jest to często praktykowane. Na internetowych stronach dla rowerzystów są wręcz instrukcje, jak jechać w grupie.
- Korzystanie podczas jazdy z komórki, jeżeli wymaga to trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce. Zasada ta obowiązuje wszystkich kierujących pojazdami, czyli także rowerzystów.
- Zwalnianie lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej przyczyny na przejazdach dla rowerzystów, wjeżdżanie przed jadący pojazd.
- Wyprzedzanie innych pojazdów na wzniesieniach i na zakrętach, na przejściu dla pieszych i przed samym przejściem, na torach pojazdów szynowych (tramwajów i pociągów). Nie wolno także omijać pojazdów, które zatrzymały się przed skrzyżowaniem.