Komunikat Wojewody
Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk przypomina, że właścicieli, zarządców i administratorów obiektów budowlanych obowiązuje zarządzenie z grudnia 2009 r. w sprawie obowiązku usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych...
Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk przypomina, że właścicieli, zarządców i administratorów obiektów budowlanych obowiązuje zarządzenie z grudnia 2009 r. w sprawie obowiązku usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych. Zarządzenie to zobowiązuje zarówno w odniesieniu do monitorowania pokrywy śnieżnej lub lodowej, zalegającej na dachach, stropodachach, tarasach użytkowych, balkonach lub tym podobnych elementach budynków, jak i do usuwania z nich śniegu i lodu, sopli lodowych i nawisów, mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi lub mienia, a także stateczności konstrukcji.
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Dziwiński w komunikacie z listopada br. skierowanym do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych przypomniał, że do obowiązków właścicieli i zarządców budynków należy dbałość o należyty stan techniczny budynku, w tym niedopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu i elementów elewacji budynku. Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych przebiegających bezpośrednio przy budynku. Zarządzenie wojewody śląskiego i komunikat głównego inspektora nadzoru budowlanego przypominają, że prace te muszą być prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP. Niewłaściwe utrzymanie i użytkowanie obiektu budowlanego oraz nie zapewnienie użytkowania obiektu budowlanego zagrożone jest grzywną nie mniejszą niż 100 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Powiatowe Inspektoraty Nadzoru Budowlanego prowadzą, aktualizowane raz w roku, przed sezonem zimowym, wykazy budynków o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. lub innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1 tys. m kw, które udostępniają wójtom, burmistrzom i prezydentom miast. Informacje o możliwości przekroczenia grubości pokrywy śnieżnej lub lodowej zagrażającej obiektom są przekazywane przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego do powiatowych centrów zarządzania kryzysowego, stamtąd przedstawiciele władz samorządowych przekazują bezpośrednio informacje do właścicieli, zarządców i administratorów obiektów budowlanych. Kontrolą przestrzegania przepisów rozporządzenia wojewody śląskiego zajmuje się policja, straż pożarna, straż miejska i nadzór budowlany.
źródło: Urząd Miejski w Sosnowcu