Pijani kierowcy
Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwym jest przestępstwem zagrożonym karą do dwóch lat pozbawienia wolności. Zgodnie z nowymi przepisami nietrzeźwy kierowca, który spowodował wypadek śmiertelny lub taki, którego skutkiem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu, może stracić prawo jazdy na całe życie.
Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwym jest przestępstwem zagrożonym karą do dwóch lat pozbawienia wolności. Zgodnie z nowymi przepisami nietrzeźwy kierowca, który spowodował wypadek śmiertelny lub taki, którego skutkiem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu, może stracić prawo jazdy na całe życie.
Piątek
O godzinie 5.30 na DK 86 policjanci ruchu drogowego komendy zatrzymali mężczyznę, który w stanie nietrzeźwym kierował polonezem . Alkomat wykazał u niego 1,31 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. O godzinie 10.35 nan ulicy Braci Mieroszewskich policjanci ruchu drogowego zatrzymali kierującego daewoo leganza. Kierowca był nietrzeźwy , miał ponad 1 promil alkoholu. O godzinie 22.34 na ulicy Moniuszki policjanci z KP I zatrzymali kierującego fordem mondeo. Badanie alkomatem wykazało u mężczyzny 1,78 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Sobota
O godzinie 3.05 na drodze krajowej nr 94 policjanci ruchu drogowego komendy zartrzymali mężczyznę, który kierował volvo będąc w stanie nietrzeźwym. Badanie wykazało wynik - 0,55 promila alkoholu w wydychanym pwoetrzu.
Niedziela
Z soboty na niedzielę o godzinie 0.20 na ulicy Piłsudskiego policjanci zatrzymali kierującego rowerem, który był kompletnie pijany. Alkomat wykazał u niego ponad dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna nie miał przy sobie dokumentów i nie chciał podać swoich danych policjantom.
Nowe przepisy ! Nowelizacja kodeksu karnego zaostrzająca kary dla pijanych kierowców weszła w życie 1 lipca br.
Nietrzeźwy kierowca, który spowodował wypadek śmiertelny lub taki, którego skutkiem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu, może stracić prawo jazdy na całe życie.
Nowelizacja nakłada na sąd obowiązek dożywotniego zabrania prawa jazdy kierowcy, który w momencie spowodowania katastrofy w ruchu, lub wypadku, którego następstwem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, był pod wpływem alkoholu, lub innego środka odurzającego. To samo grozi pijanym kierowcom, którzy zbiegli z miejsca wypadku.
Kiedy w grę wchodzą okoliczności łagodzące ?
Istnieje możliwość złagodzenia kary, jeżeli zachodzi wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami. - To taka klauzula ogólna, nie zdefiniowana żadnym konkretnym przykładem. Sędzia może sobie wyobrazić, że np. druga strona bardzo przyczyniła się do wypadku. Może się tu liczyć też kwestia stanu trzeźwości. To zupełnie inna sytuacja, kiedy kierowca jest do tego stopnia pijany, że nie koordynuje swoich ruchów i nie panuje nad pojazdem, niż gdy dopuszczalna granica trzeźwości została w bardzo minimalnym stopniu przekroczona i alkohol właściwie nie miał wpływu na to, że do wypadku doszło. W takich przypadkach sędzia może złagodzić wymiar kary .
Od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia dla recydywistów
Zaostrzone kary spotkają także recydywistów. Do tej pory ponownie przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu lub narkotyków kierowca mógł liczyć się z grzywną, ograniczeniem wolności lub więzieniem do dwóch lat. Nowelizacja kodeksu karnego nakłada na sędziów obowiązek orzekania w takich sytuacjach kar od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Ale i w tym przypadku daje możliwość złagodzenia wyroku. - Tutaj również istnieje możliwość złagodzenia, np. poprzez zasądzenie kary więzienia w zawieszeniu, w przypadku szczególnych okoliczności łagodzących. Wszystko leży w gestii sądu.
źródło: policyjni.pl