Pijany kierowca
W niedzielę policjanci z Komisariatu Policji V w Sosnowcu zatrzymali pijanego kierowcę, 22-letniego sosnowiczanina, który stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w bariery energochłonne. Może mówić o dużym szczęściu, bo nic mu się nie stało.
W niedzielę policjanci z Komisariatu Policji V w Sosnowcu zatrzymali pijanego kierowcę, 22-letniego sosnowiczanina, który stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w bariery energochłonne. Może mówić o dużym szczęściu, bo nic mu się nie stało.
Do zdarzenia doszło okolo godziny 21.00 na ulicy Armii Krajowej. Młody mężczyzna kierujący pojazdem vw golf, w pewnym momencie stracił kontrolę nad kierownicą i wjechał w bariery energochłonne. Będący na miejscu zdarzenia policjanci wyczuli od niego woń alkoholu. Badanie alkomatem potwierdziło, że młody człowiek jest pijany. Alkomat wykazał u niego ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Przeczytaj !
Nietrzeźwi kierowcy to jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Prowadzenie pojazdu poprzedzone spożyciem alkoholu stwarza bezpośrednie zagrożenie zarówno dla nich samych, pasażerów z nimi podróżujących oraz dla innych użytkowników dróg.
Zawartość alkoholu we krwi kierowcy od 0,2 do 0,5 promila jest wykroczeniem podlegającym karze aresztu lub grzywny o minimalnej stawce 50 złotych oraz dziesięcioma punktami karnymi.
Polska policja każdego dnia zatrzymuje około 250 kierowców, którzy mają ponad 0,5 promila alkoholu we krwi. Siadając za kółkiem w takim stanie popełnia się przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do dwóch lat. Sąd może też w takim przypadku ustanowić zakaz prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat. Za spowodowanie wypadku po pijanemu kodeks karny przewiduje nawet dwunastoletni pobyt w więzieniu. Ofiara śmiertelna oznacza zagrożenie dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat.
Mimo surowych kat to właśnie nietrzeźwi kierowcy są sprawcami co dziesiątego wypadku na krajowych drogach.
Rozproszenie uwagi, zmniejszona zdolność rozpoznawania sytuacji, zaburzona ostrość widzenia, niewłaściwa ocena odległości, upośledzona koordynacja wzrokowo-ruchowa, błędna ocena własnych możliwości oraz obniżenie koncentracji – to konsekwencje prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu. Zaburza on zdolności, które są niezbędne do bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Ponadto alkohol powoduje wzrost pewności siebie, bezkrytycyzm oraz skłonność do podejmowania zachowań ryzykownych. W takich okolicznościach spowodowanie wypadku jest dużo bardziej prawdopodobne. Mimo to Polacy nadal często prowadzą pod wpływem alkoholu.