Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Pijak na rowerze

Data publikacji 19.06.2009

Wczoraj około godziny 8.45 na ulicy Kierocińskiej policjanci z ruchu drogowego zatrzymali 53-letniego mieszkańca Sosnowca, który jechał pijany na rowerze. Badanie na zawartość alkoholu w organiźmie wykazalo u niego 1,30 promila. Ktoś by mógł powiedzieć no i co z tego, pijak na rowerze...

Wczoraj około godziny 8.45 na ulicy Kierocińskiej policjanci z ruchu drogowego zatrzymali 53-letniego mieszkańca Sosnowca, który jechał pijany na rowerze. Badanie na zawartość alkoholu w organiźmie wykazalo u niego 1,30 promila. Ktoś  by mógł  powiedzieć  no i co z tego, pijak na rowerze...

 

Rowerzysta jadąc w takim stanie wyjechał nagle przed jadący prawidłowo pojazd,  którego kierująca chcąc zminimalizować skutki tego co mogło by się stać gdyby uderzyła w rowerzystę, zahamowała, zrobiła nagły  skręt w lewo uderzając w  prawidłowo zaparkowany inny samochód.  A wszystko to przez bezmyślność i głupotę ludzką.

 

Rowerzysta pod wpływem alkoholu odpowiada prawnie tak samo, jak kierowca – nawet jeśli nie ma prawa jazdy.

  

Co na to Kodeks Karny

  

Art. 178a kodeksu karnego stanowi, że kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym oraz kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd (czyli na przykład rower – przyp. red.) popełnia przestępstwo.

Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie prowadzenia pojazdu był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

 

Polskie prawo z uwagi na ilość alkoholu zawartego we krwi rozróżnia  następujące stany organizmu (art. 46 ust. 2 i 3 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości):

 

- Stan po spożyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu.

- Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu.

 

Powrót na górę strony