Wiadomości

Pijak na rowerze

Data publikacji 19.06.2009

Wczoraj około godziny 8.45 na ulicy Kierocińskiej policjanci z ruchu drogowego zatrzymali 53-letniego mieszkańca Sosnowca, który jechał pijany na rowerze. Badanie na zawartość alkoholu w organiźmie wykazalo u niego 1,30 promila. Ktoś by mógł powiedzieć no i co z tego, pijak na rowerze...

Wczoraj około godziny 8.45 na ulicy Kierocińskiej policjanci z ruchu drogowego zatrzymali 53-letniego mieszkańca Sosnowca, który jechał pijany na rowerze. Badanie na zawartość alkoholu w organiźmie wykazalo u niego 1,30 promila. Ktoś  by mógł  powiedzieć  no i co z tego, pijak na rowerze...

 

Rowerzysta jadąc w takim stanie wyjechał nagle przed jadący prawidłowo pojazd,  którego kierująca chcąc zminimalizować skutki tego co mogło by się stać gdyby uderzyła w rowerzystę, zahamowała, zrobiła nagły  skręt w lewo uderzając w  prawidłowo zaparkowany inny samochód.  A wszystko to przez bezmyślność i głupotę ludzką.

 

Rowerzysta pod wpływem alkoholu odpowiada prawnie tak samo, jak kierowca – nawet jeśli nie ma prawa jazdy.

  

Co na to Kodeks Karny

  

Art. 178a kodeksu karnego stanowi, że kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym oraz kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd (czyli na przykład rower – przyp. red.) popełnia przestępstwo.

Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie prowadzenia pojazdu był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

 

Polskie prawo z uwagi na ilość alkoholu zawartego we krwi rozróżnia  następujące stany organizmu (art. 46 ust. 2 i 3 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości):

 

- Stan po spożyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu.

- Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu.

 

Powrót na górę strony