Wiadomości

Czym jest kradzież energii elektrycznej ?

Data publikacji 15.05.2009

W 2008 roku sosnowiecka policja wszczęła 126 postępowań w związku z kradzieżą energii elektrycznej przez mieszkańców naszego miasta. W tym roku, dane za cztery miesiące wskazują na liczbę 62 wszczęć postępowań z art. 278 par. 5 KK. Za to przestępstwo grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

W 2008 roku sosnowiecka policja wszczęła 126 postępowań w związku z kradzieżą energii elektrycznej przez mieszkańców naszego miasta. W tym roku, dane za cztery miesiące wskazują na liczbę 62 wszczęć postępowań  z art. 278 par. 5 KK. Za  to przestępstwo grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

 

W związku z Państwa pytaniami  jak przeciwdziałać kradzieży energii elektrycznej, kiedy pijani lokatorzy nielegalnie pobierają prąd, co podowuje, że reszta mieszkańców  czuje się zagrożona i co policja może zrobić w tym  zakresie,  Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu przygotował  krótką iformację:

 

Kradzież energii elektrycznej to przestępstwo i  zgodnie z artykułem 278 kodeksu karnego nielegalny pobór energii elektrycznej jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, a w przypadku mniejszej wagi karą może być grzywna, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do roku.  Bardzo istotnym elementem jest fakt, że nie ma tu znaczenia ilość energii pobranej w sposób nielegalny, ponieważ każda taka sytuacja, w której pobrano nawet najmniejszą jej ilość powoduje, że zachowanie takie wyczerpuje znamiona omawianego przestępstwa.


W myśl obowiązujących przepisów prawa każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję ( § 1 art 304 kodeksu postępowania karnego).  W przypadku kradzieży energii elektrycznej można również zawiadomić o tym fakcie właściwy zakład energetyczny.

 

Czy policja może w tym zakresie  podjąć interwencję ?

 

Interwencja policyjna – w literaturze przedmiotu jako interwencję policyjną określa się reakcję funkcjonariuszy Policji na naruszenie określonego porządku prawnego w celu przywrócenia stanu który jest akceptowany przez prawo oraz ogół społeczeństwa, albo niedopuszczenie do zaistnienia określonych zdarzeń.

 


Dlatego też można wyszczególnić różne rodzaje interwencji ze względu na źródło czyli przyczynę podjęcia interwencji:

 

  • wynikające z naruszenia prawa karnego materialnego (przestępstwa),
  • wynikające z naruszenia prawa karno - administracyjnego (wykroczenia),
  • wynikające z naruszenia prawa cywilnego,
  • wynikające z naruszenia zasad współżycia społecznego,
  • związane z działaniem sił przyrody i zdarzeniami losowymi.
  •  

Najczęściej policjanci interweniują w związku z popełnieniem wykroczenia, przestępstwa bądź naruszenia zasad współżycia społecznego.

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż występuje podział przestępstw i wykroczeń ze względu na sposób ścigania sprawców tych czynów. W przypadku przestępstw mamy do czynienia z czynami ściganymi z oskarżenia publicznego:


 

  • ściganymi z urzędu (np. kradzież w tym energii elektrycznej, rozbój)
  • oraz ściganymi na wniosek (np. groźba karalna, kradzież z włamaniem na szkodę osoby najbliższej).


Ponadto ustawodawca wyznaczył przestępstwa z oskarżenia prywatnego (np. pomówienie, zniewaga, naruszeni nietykalności cielesnej).



Również w kwestii wykroczeń ustawodawca wyodrębnił dwa sposoby ścigania. Czyny w których postępowanie następuje z urzędu (np. złośliwe niepokojenie, szczucie psem) oraz ścigane z żądanie pokrzywdzonego (np. kradzież lub przywłaszczenie rzeczy o wartości do 250).

 

opracował: mł.asp. Paweł Warchoł - specjalista Wydziału Prewencji KMP w Sosnowcu,

 

Powrót na górę strony