Wiadomości

Motocyklisto bądź bezpieczny

Data publikacji 28.04.2009

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zainicjowalo ogólnopolską kampanię społeczną promującą bezpieczeństwo w ruchu drogowym pod nazwą "Użyj wyobraźni". Głównym celem kampanii jest uświadomienie różnym grupom uczestników ruchu drogowego skutków niestosowania się do przepisów prawa drogowego oraz wpływnie na nieodpowiedzialne zachowania na drogach.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zainicjowalo  ogólnopolską  kampanię społeczną promującą bezpieczeństwo w ruchu drogowym pod nazwą "Użyj wyobraźni". Głównym celem kampanii jest uświadomienie różnym grupom uczestników ruchu drogowego skutków niestosowania się do przepisów prawa drogowego oraz wpływnie na nieodpowiedzialne zachowania na drogach. 

 

Kampania została podzielona na bloki tematyczne adekwatne do realnych zagrożeń, i tak:

 

- w okresie od kwietnia do czerwca adresowana jest  do motocyklistów,

- w okresie od czerwca do sierpnia adresowana jest  do młodych kierowców,

- w okresie jesienno - zimowym adresowana jest do pieszych.

 

Kampanię zainaugurowała  konferencja prasowa, która odbyła się 16 kwietnia 2009 rok w KGP, w ramach której  przedstawione zostały  jej ogólne założenia  oraz w związku z rozpoczęciem się sezonu motocyklowego odnieisiono się  do problematyki  bezpieczeństwa motocyklistów. Na potrzeby podjętych działań  uruchomiono  stronę internetową www.uzyjwyobrazni.pl, na której są dostępne plakaty, banery, projekty związane z zachowaniem się motocyklistów na drogach.

 

Wiosna w pełni,  piękna pogoda i cóż więcej trzeba,   na drogach z dnia na dzień spotykamy coraz więcej motocyklisów. Warto w tym miejscu  przypomnieć, że motocykl na którym niewątpliwie można poczuć adrenalinę i nieopisaną wolność  jest jednym z najniebezpieczniejszych środków transportu.   Liczba wypadków z udziałem motocyklistów rośnie i właśnie to skłania do podejmowania działań profilaktycznych  uświadamiających pewne zagrożenia. Najczęstszą przyczyną wypadków wśród motocyklistów jest nadmierna prędkość, a także nieustąpienie pierwszeństwa. Większość ofiar w wypadkach z udziałem motocykli stanowią kierowcy jednośladów. Oprócz kasku kierujący motocyklem nie posiada żadnych innych zabezpieczeń, a  najechanie nawet na najmniejszą przeszkodę  może skończyć się tragicznie. 

 

Często jednak i kierowcy samochodów nie są bez winy. Z obserwacji użytkowników jednośladów wynika, że kierowcy bardzo często chcą się ścigać z motocyklistami, nie ustępują im pierwszeństwa przejazdu co też często ma tragiczne w skutkach konsekwencje.  Przypominamy, że przed wyjazdem w trasę zawsze trzeba sprawdzić stan techniczny pojazdu. Warto też założyć kamizelkę odblaskową aby być lepiej  widocznym dla innych użytkowników drogi.

 

Przed wyruszeniem w drogę warto odpowiedzieć sobie na 5 pytań:

 

CZY JA  WIEM, ŻE MOGĘ SIĘ ZABIĆ?
CZY UMIEM JEŹDZIĆ NA MOTOCYKLU?
CZY WYCHODZIŁEM Z NIEBEZPIECZNYCH SYTUACJI?
CZY POTRAFIĘ PRZEWIDZIEĆ TEGO CO SIĘ MOŻE WYDARZYĆ?
CZY JEST COŚ, CO PRZEKONA MNIE, ŻEBYM BYŁ OSTROŻNIEJSZY ?

 

Policjanci życzą motocyklistom szerokiej drogi i bezpiecznych powrotów do domu.

  • www.uzyjwyobraźni.pl
Powrót na górę strony