Wiadomości

"2009 - rokiem bezpieczeństwa pieszych"

Data publikacji 27.01.2009

Wypadki drogowe z udziałem pieszych stały się problemem społecznym. Jest ich tak dużo,że należy im przeciwdziałać. Statystyka ostatnich 10 lat jest przerażająca. Średnio w latach 1999 - 2008 liczba pieszych ofiar śmiertelnych do ogółu zabitych na drogach naszego województwa kształtowała się na poziomie 46 %.

Wypadki drogowe z udziałem pieszych stały się problemem społecznym. Jest ich tak dużo,że należy im przeciwdziałać. Statystyka ostatnich 10 lat jest przerażająca. Średnio w latach 1999 - 2008 liczba pieszych ofiar śmiertelnych do ogółu zabitych na drogach naszego województwa kształtowała się na poziomie 46 %.  Problem  ten wymaga podjęcia wszelkich możliwych działań, w tym profilaktycznych, aby maksymalnie zminimalizować ilość tego rodzaju zdarzeń.  Podjęte działania skierowane są  do pieszych i ich zachowania na drodze, jak i do kierowców, którzy nie przestrzegając podstawowych zasad  ruchu drogowego  powodują wypadki, których ofiarami stają się piesi.

 

     W związku z działaniami pod nazwą  " 2009 – rokiem bezpieczeństwa pieszych" w dniu 21 stycznia  2000 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 9 w Sosnowcu ulicy  Jedności przeprowadzono spotkania z rodzicami uczniów tej szkoły. W trakcie spotkań przedstawiono dane statystyczne dotyczące wypadków drogowych, przypomniano podstawowe przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych, omówiono przyczyny wypadków drogowych z udziałem pieszych oraz przeprowadzone symulacje wypadków drogowych – potrącenia, z wykorzystaniem manekina. Ponadto przedstawiono zalety używania przez pieszych elementów odblaskowych. Dorosłym przedstawiono również konsekwencje prawne wynikajace z niestosowania sie do obowiązujących przepisów tj. ukaranie mandatem karnym, sporządzeniem wniosku o ukaranie do Sadu Grodzkiego lub prowadzenie postepowania przygotowawczego przez Prokuraturę Rejonową i skierowania Aktu Oskarżenia do Sądu, ze szczególnym uwzględnieniem kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Kierowanie pojazdem w takim stanie bardzo często prowadzi do utraty prawa jazdy, ale także pracy ( bardzo często pracodawca zastrzega sobie, iż osoba zajmujaca dane stanowisko nie może być karana ) lub nawet rodziny ( występują przypadki, gdzie jeden małżonej jest zatrzymany w areszcie, a drugi współmałżonek przygotowuje formalności do sprawy rozwodowej).

 

       W dniu 22 stycznia 2009 roku w Szkole Podstawowej nr 15 w Sosnowcu przy  ulicy  Wojska Polskiego oraz w Szkole Podstawowej nr 6  przy ulicy  Wawel podczas soptkań z okazji Dnia Babci i Dziadka również przeprowadzono spotkania z dorosłymi w trakcie których omówiono powyższe zagadnienia.


     W dniu 23 stycznia 2009 roku  wraz z  40 dziećmi  z  klas I – III szkoły podstawowej i  ich opiekunami udano sie do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu,  gdzie  policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji  w Katowicach zorganizowali imprezę dotyczącą  bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Warunkiem do bezpłatnego uczestnictwa w imprezie było wykonanie przez każdą szkołę "transparentu", który miał być apelem od dzieci do kierowców w obszarze dbania o bezpieczeństwo dzieci.  W trakcie imprezy trwającej około  2,5 godziny  przedstawiony został film pt." Sznupek radzi jak być bezpiecznym na drodze".  Dzieci równiez odpowiadały na pytania zadawane przez prowadzących policjantów. W drugiej części programu  imprezę prowadziła Majka Jeżowska, gdzie dzieci aktywnie uczestniczyły w przeprowadzonych konkursach np. pytaniach z wiedzy o ruchu drogowym oraz  pokazie tańca. Wszystkie dzieci uczestniczące w imprezie ( było ich około 2 tysięcy ) otrzymały elementy odblaskowe, ponadto dzieci za udział w konkursach otrzymywały dodatkowe nagrody. Impreza zakończyła się koncertem Majki Jeżowskiej.

Powrót na górę strony