Sezon grzewczy – uwaga na czad!
Okres jesienno-zimowy to czas, w którym szczególnie narażeni jesteśmy na zagrożenie związane z tlenkiem węgla. Dogrzewanie mieszkań i domów za pomocą kominków, pieców, zwiększa ryzyko zatrucia czadem. Mundurowi przypominają, że wystarczy podjąć kilka prostych kroków, by znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa i zapobiec tragediom.
Sezon grzewczy jest już w pełni. Niestety, co roku mamy do czynienia z sytuacjami, podczas których dochodzi do zatrucia tlenkiem węgla.
Warto zabezpieczyć siebie oraz swoją rodzinę przed tym niewidzialnym zagrożeniem.
Zainstaluj czujnik tlenku węgla
Podstawowym krokiem jest montaż czujnika tlenku węgla w domu lub mieszkaniu. Urządzenie to wykrywa obecność czadu w powietrzu i emituje sygnał alarmowy w przypadku wykrycia nadmiernego stężenia.
Czujniki powinny znaleźć się w miejscach, gdzie występuje ryzyko emisji czadu, takich jak:
• pokoje z kominkami lub piecami kaflowymi,
• kuchnie z kuchenkami gazowymi,
• łazienki wyposażone w gazowe podgrzewacze wody,
• kotłownie, garaże i warsztaty.
Należy unikać montażu czujników w miejscach niewłaściwych, takich jak okolice okien, kratek wentylacyjnych, przewodów wentylacyjnych czy w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Nieprawidłowe ustawienie urządzenia może ograniczyć jego skuteczność.
Regularnie wietrz pomieszczenia
Jeśli nie posiadamy czujnika, pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, szczególnie tych z urządzeniami grzewczymi. Pamiętajmy, by zwrócić na to uwagę szczególnie przed snem – spędzamy wtedy kilka godzin w zamkniętym pomieszczeniu, co zwiększa ryzyko zatrucia.
Dbaj o bezpieczeństwo i świadomość
Nie zapominajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla. Wdrożenie prostych środków ostrożności może uratować życie nasze i naszych bliskich. Zainstalowanie czujnika, właściwa wentylacja oraz regularne przypominanie sobie o zagrożeniu to klucz do stworzenia bezpiecznego domu.
Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
- należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
- jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
- rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do wychłodzenia,
- wezwać służby ratownicze (numer alarmowy 112).