Wiadomości

ZNÓW ZBYT WIELU NIETRZEŹWYCH ZA KIEROWNICĄ

Data publikacji 14.05.2024

Nietrzeźwi kierowcy to od lat jeden z poważniejszych problemów bezpieczeństwa w ruchu drogowym w naszym kraju. Pomimo, że świadomość ludzi w tym temacie wydaje się być duża, to niestety wciąż zdarzają się sytuacje, gdzie kierowcy decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu.

W ciągu ostatnich kilku dni na ulicach Sosnowca zatrzymano 5 nietrzeźwych kierowców. Na szczęście skończyło się na uszkodzeniach pojazdów czy też infrastruktury drogowej, jednak niepokojący jest fakt, że pomimo zaostrzonych przepisów w tym zakresie,  kierujący decydują się za podróżowanie swoimi pojazdami na tzn. "podwojnym gazie". Tylko od od niedzieli policjanci wyeliminowali z dalszej jazdy m. in.:  kierowcę -  lat 66, który kierował Toyotą ul. 11 Listopada z wynikiem  0,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Kolejnego dnia policjanci  zatrzymali: 58 letniego mężczyznę kierującego Dacią z wynikiek 0,53, 31 -letnią kobietę kierującą Peugeota z wynikiem 0,50  i 47- letnią mieszkankę Sosnowca kierującą Renaulta z wynikiem 0,60 promila alkoholu  w wydychanym powietrzu. W dniu dzisiejszy do tej niechlubnej statystyki zapisała się 47-letnia Pani, poruszając się ul. H. Dobrzańskiego swoim Volkswagenem. Tym razem, dalsza jazda nieodpowiedzialnego kierowcy zakończyła z wynikiem 0,64 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Pamiętajmy, że alkohol obniża koncentrację, spowalnia reakcję oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Tym samym uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabronione. 

Policjanci przypominają, że prowadzenie pojazdu będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem, za którego popełnienie grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. 

Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

 

 

  • ZNÓW ZBYT WIELU NIETRZEŹWYCH ZA KIEROWNICĄ
Powrót na górę strony