Wiadomości

Stop wypalaniu traw

Cyklicznie na przełomie zimy i wiosny na terenie całego kraju odnotowuje się liczne przypadki pożarów mających związek z nielegalnym procederem wypalania traw i trzcinowisk. Policjanci przypominają, że jest to szczególnie szkodliwe dla środowiska i zabronione!

Wypalanie traw  może prowadzić do groźnych sytuacji. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest ryzyko rozprzestrzenienia się ognia na okoliczne obszary. Sucha trawa stanowi idealny materiał łatwopalny, który może szybko spowodować pożar, zagrażając pobliskim budynkom, lasom oraz życiu i zdrowiu ludzi oraz zwierząt. 

Policjanci ostrzegają! 

1. Wypalanie traw powoduje bezmyślne uśmiercanie roślin oraz zwierząt.

2. Dbajmy o nasze środowisko – wypalanie traw zanieczyszcza astmosferę i wprowadza do niej wiele niebezpiecznych związków chemicznych.

3. W tego typu pożarach często śmierć ponoszą ludzie – nierzadko ci, którzy podjęli się wypalania traw.

4. Za każdym razem w takich sytuacjach interweniuje Państwowa Straż Pożarna lub Ochotnicza Straż Pożarna – co generuje koszty.

Przypominamy, że wypalanie traw jest łamaniem prawa!

Kodeks wykroczeń:

art. 82 § 1 Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia się działania ratowniczego lub ewakuacji (...)podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany

art. 82 § 3 Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

art. 82 § 4 Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

art. 82 § 5 Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Kodeks karny:

Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar lub stworzy bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt czy roślinności, wtedy ten czyn traktowany jest jako przestępstwo.

Za przestępstwo z art. 163 § 1 Kodeksu Karnego odpowiada ten, kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru. Osoba taka podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Zgodnie z art.164 § 1 ten, kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Natomiast art.181 § 1 Kodeksu Karnego stanowi: Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinności lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Apelujemy o rozsądek!
Jeśli zauważysz podpalacza lub pożar – nie wahaj się i powiadom o tym odpowiednie służby, zanim będzie za późno! 

Powrót na górę strony