Kilka słów sosnowieckiego profilaktyka o handlu ludźmi
Handel ludźmi i bezpieczeństwo osobiste były tematem spotkania, jakie przeprowadził sosnowiecki profilaktyk w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych. W spotkaniu uczestniczyło łącznie 120 uczniów.
Warto wiedzieć, że handel ludźmi jest trzecim, po broni i narkotykach, przestępstwem na świecie, przynoszącym największe zyski grupom przestępczym. W ostatnich latach wykorzystywanie ofiar występuje najczęściej w dwóch formach – w prostytucji i w pracy przymusowej. Narażone na niebezpieczeństwo handlu ludźmi są przede wszystkim osoby decydujące się na emigrację. Często ofiarą tego przestępstwa mogą paść osoby młode. To bardzo ważne, by młodzież w tym wieku była świadoma zagrożeń i by wiedziała jakie zachowania ze strony osób trzecich powinny wzbudzić czujność. Z tego też powodu sosnowiecki profilaktyk spotkał się z uczniami z Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu, którym opowiedział, jakie niebezpieczeństwa mogą być narażeni, skupiając się właśnie na tematyce handlu ludźmi. Podczas spotkania młodzież dowiedziała się, jakie są zasady postępowania i bezpieczne nawyki, kultywowane po to, by nie narażać się na niepotrzebne ryzyko.
Przypominamy, że w Biurze Kryminalnym KGP funkcjonuje obecnie specjalna infolinia, z pomocą której można przekazać informacje o przypadkach handlu ludźmi lub uzyskać stosowną pomoc - 47 72 565 02. Dzwoniąc na wskazany numer lub pisząc na adres: handelludzmibsk@policja.gov.pl, można często zapobiec ludzkim tragediom.