Wiadomości

Bądźmy ostrożni!

Zimowa szaruga, szybko zapadający zmrok i opady śniegu, tłok w komunikacji miejskiej i centrach handlowych, a także nieustanny pośpiech to warunki zmniejszające bezpieczeństwo na drodze. Jednak nie tylko. To również doskonała okazja do większej aktywności złodziei.

Szybko zapadający zmrok i złe warunki atmosferyczne to doskonałe warunki dla tych, którzy dopuszczają się kradzieży i włamań. Dodając do tego nasze roztargnienie, codzienną gonitwę, stwarzamy doskonałe warunki działania dla złodzieja. Poniżej postaramy się przypomnieć podstawowy zestaw dobrych praktyk, których stosowanie zmniejszy ryzyko tego, że padniemy ofiarą kradzieży:

• Dokumenty, klucze i portfel nośmy zawsze w torebce lub kieszeni, która znajduje się z przodu. Zbliżając się lub pochylając się nad regałem czy ladą sklepową, zawsze przesuńmy ją tak, by mieć ją na oku (wówczas, nawet jeśli otoczy nas „sztuczny tłok”, nasze dobra pozostaną dla złodziei niedostępne)
• Pamiętajmy, by wychodząc z mieszkania starannie zamykać okna i drzwi. Otwarcie okna pozostawionego z klamką w pozycji „mikro wentylacji” nie stanowi dla włamywacza żadnego problemu — podobnie jak otwarcie okna, które pozostało uchylone.
• Wchodząc do mieszkania, zawsze zamykajmy za sobą drzwi na zamek. Wykształćmy ten nawyk również u pozostałych domowników. Od wielu lat wciąż nowe grupy złodziei wędrują po osiedlach, naciskając klamki przypadkowych mieszkań. Kiedy zastaną drzwi otwarte, wykorzystując nieuwagę domowników przebywających zwykle w dalszej części mieszkania, kradną z przedpokoju napotkane wartościowe przedmioty — niestety zwykle to właśnie przedpokój jest tym miejscem, w którym odkładamy po wejściu do domu klucze, torebki, portfele i telefony.
• Interesujmy się obcymi osobami kręcącymi się po naszych blokach i klatkach schodowych. Osoba niemająca złych zamiarów, w przypadku jej zagadnięcia — na pewno się nie obrazi. Potencjalny złodziej, zauważony i zapamiętany- może zaniechać swych zamiarów. Wielokrotnie podczas czynności dokonywanych po zatrzymaniu z podejrzanymi do spraw kradzieży i włamań oświadczali oni, że podczas rekonesansu dokonywanego przed włamaniem, odstąpili od jego dokonania w danym miejscu, ponieważ zostali zauważeni przez sąsiada, który się zainteresował do kogo przyszli i czego sobie życzą. Czujny i uważny sąsiad jest jednym z elementów, które najskuteczniej zmniejszają ryzyko tego, że padniemy ofiarą włamania.
• Parkując samochód, zarówno pod własnym domem, jak i na parkingu centrum handlowego, pamiętajmy, by nie pozostawiać wartościowych przedmiotów czy sprzętu elektronicznego w widocznym miejscu. Zmniejszy to ryzyko, że „okazja uczyni złodzieja” i przypadkowo przechodzący obok niego włamywacz, da się na nie skusić. Oszczędzi to nam strat i wielu kłopotów wynikłych z utraty dokumentów czy uszkodzonej podczas włamania szyby samochodu.
• Uważajmy również na obce osoby, które pod pozorem załatwienia różnych spraw próbują wejść do naszego mieszkania. Przyjmijmy za zasadę, że takich osób nie wpuszczamy do naszego domu- wielokrotnie okazuje się, że nie były one tymi, za kogo się podawały, a do naszego mieszkania weszły jedynie po to, żeby nas okraść, odwracając wcześniej naszą uwagę. 

Powrót na górę strony