Wiadomości

Bezpieczny pieszy

Data publikacji 13.01.2023

Dzisiaj sosnowieccy policjanci prowadzą działania pod nazwą „BEZPIECZNY PIESZY”. Głównym założeniem działań jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi wręczają kontrolowanym elementy odblaskowe i dbają, by w obrębie przejść dla pieszych było bezpiecznie.

Uświadamianie, pouczanie, a w niektórych, rzadkich wypadkach karanie mandatami, to sposoby wpłynięcia na świadomość uczestników ruchu drogowego. Dzisiaj w Sosnowcu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zwracają szczególną uwagę na zachowanie pieszych. Do najczęściej popełnianych przez kierowców wykroczeń zaliczyć można przekraczanie prędkości w rejonach przejść dla pieszych i nierespektowanie pierwszeństwa pieszych na przejściach. Wśród pieszych są to przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych oraz pokonywanie przejść na czerwonym świetle. 

APELUJEMY do świadomości kierowców i pieszych - prosimy o rozwagę na drodze. Brak dostatecznej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych, w szczególności zimą-w trudnych warunkach atmosferycznych, może być tragiczny w skutkach. Piesi powinni pamiętać natomiast, że bezpośrednie wtargnięcie na jezdnię, w szczególności w miejscu niedozwolonym, w którym kierowcy w żaden sposób nie są przygotowani na obecność pieszego na drodze, to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych i tragicznych skutków dla nierozważnego pieszego. Zważywszy ilość potrąceń pieszych, do jakich doszło w ostatnim czasie, działania tego typu będą systematycznie wznawiane. Istotnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo pieszych jest to, aby był on widoczny. Dlatego właśnie policjanci wręczali kontrolowanym pieszym odblaskowe gadżety. Noszenie odblasków nawet w mieście znacząco podnosi poziom naszego bezpieczeństwa. PAMIĘTAJMY O ODBLASKACH ! Nośmy je na co dzień.

 

Powrót na górę strony