Wiadomości

Policjanci regularnie odwiedzają tereny wypoczynkowe

Data publikacji 03.08.2022

Kręci Mnie Bezpieczeństwo nad Wodą to kampania mająca na celu zwiększanie świadomości zagrożeń, jakie mogą czekać na korzystających z letniego wypoczynku.Dlatego w ramach tej kampanii niemal każdego dnia sosnowieccy policjanci sprawdzają miejsca chętnie wybierane przez mieszkańców miasta jako tereny rekreacyjne.Bezpieczeństwo nad wodą, podczas korzystania z letnich atrakcji, czy wreszcie na wakacyjnych wyjazdach to tematy, które mundurowi poruszają z napotkanymi osobami korzystającymi z kąpieli.

Policjanci każdego dnia sprawdzają tereny wypoczynkowe, kontrolują czy przebywające tam dzieci mają należytą opiekę, czy osoby korzystające z miejsc wspólnego wypoczynku właściwie korzystają z dostępnej tam infrastruktury,czy w tak dużych skupiskach ludzkich nie dochodzi do kradzieży oraz czy nie dochodzi do zakłóceń ładu i porządku. Prowadzą rozmowy z dziećmi i młodzieżą korzystającymi z letniej aury, sprzętów rekreacyjnych i zbiorników wodnych przestrzegając o tym, jak ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Uświadamiają też co bardziej krnąbrnym plażowiczom, że ratownik strzegący kąpieliska, w świetle obwiązujących przepisów, jest funkcjonariuszem publicznym w chwili wykonywania swoich obowiązków, więc wykonywanie jego poleceń i stosowanie się do jego uwag, jest obowiązkowe. Znieważanie go, czy tym bardziej naruszanie jego nietykalności cielesnej, jest przestępstwem karnym. To właśnie ta kwestia najczęściej budzi duże zaskoczenie i zdziwienie wśród uczestników spotkań.

Policjanci duży nacisk kładą na przypominanie zasad bezpiecznej kąpieli.

Pamiętajmy :

  • Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.

  • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

  • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

  • Nigdy nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu.

Pamiętajmy, by stosować się do zasad bezpieczeństwa i obowiązujących w danym miejscu regulaminów. Tylko wtedy możemy być pewni, że nasz wypoczynek będzie przebiegał w sposób niezakłócony i pozostaną nam po nim wyłącznie wspaniałe wspomnienia.

  • Policjant i dwaj ratownicy
  • policjant rozmawia z ludzmi na molo
  • policjant rozdaje ulotki przy plaży
Powrót na górę strony