Wiadomości

Program wczesnej interwencji profilaktycznej

Data publikacji 20.12.2019

Sosnowieccy policjanci wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Sosnowcu uczestniczyli w warsztatach, podczas których policjanci, pracownicy Stacji i pedagodzy szkolni uczyli się jak skutecznie prowadzić wczesną interwencję wobec osób, które doświadczyły problemów w związku z zażywaniem środków psychoaktywnych. Szkolenie było częścią trwającego od kilku lat programu „Smak życia czyli debata o dopalaczach”.

Pedagodzy szkolni, pracownicy sosnowieckiego SANEPIDU i policjanci uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym wspólnie przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Sosnowcu i KMP w Sosnowcu. Szkolenie jest częścią kolejnych edycji programu „Smak życia czyli debata o dopalaczach”. Uczestnicy uczyli się jak skutecznie przeprowadzać wczesną interwencję w ramach programu FreD goes net wobec osób, które doświadczyły problemów w związku z zażywaniem środków psychoaktywnych. Działanie wczesne oznacza, iż jest ono kierowane do zainteresowanego już po pierwszym użyciu substancji. Przeprowadzane jest ono w atrakcyjnej formie warsztatowej z wykorzystaniem dialogu motywującego. Program realizowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia rekomendowany jest przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Instytut Psychiatrii i Neurologii. Jego głównym celem jest wzmocnienie motywacji do ograniczenia lub zaprzestania używania substancji psychoaktywnych, a adresowany jest do osób w wieku 13-19 lat, które eksperymentują lub używają szkodliwych substancji psychoaktywnych. Program nie jest natomiast adresowany do osób już uzależnionych od tych substancji. Jego realizatorzy muszą odbyć szkolenie organizowane przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, które to właśnie odbyli pierwsi adepci wczesnej interwencji. Wzbudziło ono spore zainteresowanie wśród uczestników, bowiem stykają się oni na co dzień ze zjawiskiem używania substancji psychoaktywnych.

 

Red. (na podstawie broszur informacyjnych dot. programu FreD goes net Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii) podkom. S. Kepper

  • prowadząca
  • uczestnicy
  • uczestnicy szkolenia
Powrót na górę strony