Wiadomości

Dzielnicowi troszczą się o bezdomnych

Data publikacji 30.11.2022

Sosnowieccy dzielnicowi, w związku z panującymi warunkami atmosferycznymi, rozpoczęli już działania na rzecz osób bezdomnych. Każdego dnia kontrolują miejsca, gdzie mogą oni przebywać. Sprawdzają, czy każdy wie, gdzie może uzyskać pomoc.

Działania dzielnicowych jak każdego roku prowadzone są codziennie. Każdorazowo będąc w rejonie, gdzie przebywają bezdomni, mundurowi przypominają im o konieczności zapewnienia sobie ciepłego lokum. W działania włącza się już tradycyjnie również Straż Miejska. Kiedy temperatura znacznie spadnie to podczas każdej służby obchodowej dzielnicowi sprawdzą miejsca, gdzie najczęściej przebywają bezdomni. Kanały ciepłownicze, opuszczone altany na ogródkach działkowych, domy przeznaczone do wyburzenia, czy prowizoryczne szałasy, ustawiane zwykle na terenach nieużytków - to miejsca, gdzie najczęściej można ich spotkać. Zwykle nie ma w nich żadnego ogrzewania. Podczas spotkań z mieszkańcami dzielnicowi zbierają również informacje o tym, gdzie można napotkać osoby bezdomne- gdzie w ostatnim czasie zorganizowały one sobie tymczasowe schronienia. Napotkane w tych miejscach osoby informują, w jaki sposób i gdzie mogą otrzymać pomoc w postaci noclegu, ciepłego posiłku, czy miejsca, w którym można się ogrzać. Tłumaczą, jak niebezpiecznie jest nocowanie w niskich temperaturach.

Informację o możliwościach pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia można uzyskać, dzwoniąc z telefonu stacjonarnego na całodobowy bezpłatny numer:

0 800 100 022

W sytuacjach zagrożenia dzwoń po pomoc na numer alarmowy:

112

Osoby bezdomne z terenu Sosnowca mogą uzyskać schronienie w:

Ośrodku Opiekuńczym dla Bezdomnych w Sosnowcu przy ulicy Piotrkowskiej 19 -

tel.32 294 70 52

Noclegowni Caritas Diecezji Sosnowieckiej w Sosnowcu przy ulicy Kaliskiej 25 - tel.32 266 22 26

Ogrzewalni przy ulicy Piotrkowskiej 23 - tel.501 358 211.

 

Zima to szczególnie trudna dla bezdomnych pora roku. Nie wszyscy spośród nich decydują się by skorzystać z oferowanej im pomocy. Nie wszyscy pozbawieni dachu nad głową również właściwie oceniają moment, kiedy ich dotychczasowe lokum, z uwagi na niskie temperatury, przestaje być bezpiecznym schronieniem. Pamiętajmy, że udzielić pomocy możemy również całkowicie anonimowo nanosząc na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa właścicwe zgłoszenie dotyczące miejsc przebywania bezdomnych. Każde z nich zostanie przez Policjantów dokładnie sprawdzone, a osobom, które mogą przebywać w tych miejscach, zostanie zaoferowana pomoc. Niskie temperatury, dla osób nie posiadających schronienia, mogą być zabójcze. Wiele spośród nich to osoby nieporadne, z wielu przyczyn nie potrafiące zadbać o swoje podstawowe potrzeby. Nie bądźmy obojętni na ich los! Twoje zgłoszenie może uratować ludzkie życie.

Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa 

 

 

Red. podkom. S. Kepper

 

 

Powrót na górę strony