Wiadomości

Ostrzegajmy seniorów!

Data publikacji 29.05.2019

W ciągu minionego tygodnia na terenie Sosnowca miały miejsce 4 udane wyłudzenia pieniędzy od osób starszych i szereg prób dokonania tego przestępstwa. Seniorzy stracili łącznie blisko równowartość 230 tys zł. Jedna z pokrzywdzonych oddała sprawcom aż 95 tys zł.

Schemat działania jest podobny. W mieszkaniu seniora zawsze dzwoni telefon. Okazuje się, że po drugiej stronie odzywa się rzekomo członek rodziny, lub osoba, która twierdzi, że go zna. W tym momencie zaczyna się jeden z wariantów oszustwa. Są przypadki, gdzie w konwersację „ włącza” się osoba podająca się za policjanta, lub też ów rzekomy policjant dzwoni po chwili, twierdząc, że właśnie przeprowadza akcję zatrzymania oszustów, z którymi senior przed chwilą rozmawiał. „ Policjant” lub „oficer CBŚ” twierdzi, że tylko wypłacenie całości posiadanych pieniędzy i oddanie mu ich gwarantuje uniknięcie utraty oszczędności, lub też pomoże policjantom schwytać oszusta. 

Drugi wariant ( znacznie rzadziej zgłaszany, a jeśli to ma to miejsce to zwykle po upływie sporego okresu czasu) to taki, gdzie do seniora dzwoni rzekomo członek rodziny lub osoba która podaje się za jego znajomego i prosi o pomoc. Twierdzi, że miał miejsce wypadek, który bliski seniora spowodował i tylko wpłacenie sporej kwoty jako zadośćuczynienia pokrzywdzonym lub wręczenie pokaźniej kwoty łapówki może pomóc w uniknięciu odpowiedzialności ( najczęściej więzienia ). Rozmówca karze wypłacić pieniądze w tajemnicy i zostawić je w umówionym miejscu, wyrzucić przez okno lub wręczyć osobie, która się po nie zgłosi. W tym przypadku senior przeświadczony o tym, że dokonuje czegoś nielegalnego, rzadko zgłasza sprawę Policji natychmiast.

Wariantów metod dokonywania tego typu oszustw jest wiele, wszystkie łączy jednak kilka wspólnych cech. Sprawcy wykorzystują element zaskoczenia i zdenerwowania, w którym senior nie zwraca uwagi na fakt, że głos osoby podającej się za członka rodziny nie do końca jest podobny do tego, który zna, oraz, że prawdopodobieństwo zaistnienia zdarzenia opisywanego przez rozmówcę nie jest duże. Drugim wiążącym wszystkie metody elementem jest wywieranie na seniorze presji czasu – rzekomo coś musi być załatwione natychmiast, działania należy podjąć od razu- nadto często sprawcy trwają z pokrzywdzonym w stałym kontakcie- wszystko to w celu, by nie miał on czasu nazbyt dokładnie zastanowić się nad całością sprawy.

O tym, że coraz większa ilość seniorów świadoma jest zagrożeń i metod działania sprawców, świadczy liczna nieudanych prób wyłudzeń. Tylko w minionym tygodniu sosnowieckim policjantom zgłoszono ich kilkanaście, natomiast śledczy są świadomi tego, że znaczna cześć seniorów, których usiłowano oszukać, nie zgłasza tego faktu organom ścigania.

Tylko i wyłącznie jak najszersze informowanie seniorów o tego rodzaju zagrożeniach jest w stanie skutecznie ustrzec ofiary oszustw. Przerwanie łańcucha przestępstwa już na samym początku gwarantuje uchronienie pokrzywdzonego przed ogromnym stresem, a także przed znalezieniem się w niebezpiecznej sytuacji, nikt bowiem nie jest w stanie przewidzieć jak zachowa się sprawca , jeśli w trakcie dokonywania przestępstwa, na którymkolwiek z jego etapów, nastąpią jakieś nieoczekiwane dla niego okoliczności. Policjanci prowadzą regularne działania na rzecz bezpieczeństwa seniorów jednak ich dotarcie z przestrogą do wszystkich osób starszych jest niemożliwe. Dlatego też apelujemy do wszystkich osób , w każdym wieku, by przekazywali seniorom w swojej rodzinie ostrzeżenia, jednocześnie opisując, jak wyglądają metody działania sprawcy. Apelujemy także, o zgłaszanie każdej tego typu próby lub wyłudzenia, czas bowiem w tego rodzaju przestępstwach ma ogromne znaczenie dla powodzenia prowadzonych przez policję czynności.

  • awatar- oszustwo "na wnuczka"
Powrót na górę strony