Kieszonkowcy! Czy można ich uniknąć?
Zabiegani, zamyśleni, rozkojarzeni stoimy na przystanku w oczekiwaniu na nasz autobus lub jedziemy w zatłoczonym pojeździe wpatrzeni w okno. Takie codzienne sytuacje, to doskonała okazja dla złodziei. Przestępcy w skupieniu, niepostrzeżenie, wykorzystują naszą nieuwagę bogacąc się kosztem naszych portfeli, torebek, teczek... Kieszonkowiec kradzieży dokonuje w taki sposób, że osoba poszkodowana często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.
Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub czytania rozkładu jazdy autobusów, wielokrotnie sami aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej, takie zamieszanie osłabia ostrożność.
- KIeszonkowca trudno jest rozpoznać w tłumie.
- Wygląd zewnętrzny o niczym nie świadczy, przestępca nie musi mieć charakterystycznego wyglądu, wręcz przeciwnie – zazwyczaj sprawcy doskonale potrafią wtopić się w tłum.
- Kieszonkowcem może być: młody, dobrze ubrany mężczyzna, kilkunastoletni chłopiec, ładna, elegancka kobieta, a nawet niepozorny starszy pan.
- Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy np.: przy wsiadaniu do autobusu.
Wszystko po to, aby nie wzbudzając podejrzeń znaleźć się jak najbliżej swojej ofiary, wykorzystują każdy błąd i moment nieuwagi, działają szybko
Nie ma uniwersalnych, pasujących do wszystkich mogących zaistnieć okoliczności rad, które ustrzegą nas przed staniem się ofiarą kieszonkowca. Możemy jednak kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, które pozwolą nam na świadome, rozsądne i minimalizujące zagrożenia zachowanie. Jedną z najważniejszych jest daleko posunięta ostrożność i umiejętność przewidywania. Spróbujmy myśleć kategoriami przestępcy – co w moim zachowaniu ułatwiłoby kradzież, co prowokuje? Nie licz na to, że złapiesz kieszonkowca, postaraj się raczej udaremnić mu kradzież. W jaki sposób?
- portfele, dokumenty, klucze telefony trzymaj zawsze w wewnętrznych kieszeniach marynarki lub w torebce, najlepiej w przegródce z dodatkowym zapięciem. W żadnym wypadku nie wkładaj ich do zewnętrznych, niezapinanych kieszeni kurtek, bluz, płaszczy, a zwłaszcza do tylnych kieszeni spodni – to prawie zaproszenie dla kieszonkowca!
- nie trzymaj większych kwot pieniędzy w jednym miejscu, najlepiej rozdziel je na mniejsze sumy i schowaj w kilku schowkach. Nie noś przy sobie więcej pieniędzy niż jest to konieczne
- klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty zawierające Twój adres zamieszkania
- nie noś cennych rzeczy w reklamówkach, otwartych torbach, koszykach – tak pozostawione są dobrze widoczne i łatwo dostępne
- miej swój bagaż zawsze w zasięgu wzroku, w zatłoczonym miejscu trzymaj bagaż przed sobą
Jeśli zauważysz moment kradzieży lub bardzo podejrzanie zachowującą się osobę głośno reaguj i powiadom Policję / 997 lub 112 /.
Staraj się zgłaszając interwencję podać wszystke zapamiętane szczegóły.