Rozmawiając z seniorami mówmy o ich bezpieczeństwie
Sosnowiecka Policja apeluje i przypomina. Kontaktując się z bliskimi nam seniorami, z troski rozmawiajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przekazujmy proste rady i uwagi. Najważniejszą kwestią jest daleko idąca ostrożność w chwili kontaktu telefonicznego z osobą żądającą pieniędzy i podającą się za członka rodziny. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy odstąpić od natychmiastowego przekazania pieniędzy i jak najszybciej poinformować o zdarzeniu Policję. Czas jest tu sprawą kluczową.
Od końca ubiegłego roku na terenie Sosnowca obserwujemy znaczny wzrost społecznej świadomości w związku z problematyką wyłudzeń różnych sum pieniędzy metodą na tzw. "wnuczka" lub innego członka rodziny.
Komendant Miejski Policji w Sosnowcu na bieżąco analizuje wszystkie przypadki prób telefonicznych usiłowań wyłudzeń od starszych osób - mieszkańców Sosnowca. Duże zaangażowanie wszystkich, którym bliski jest los Seniorów oraz ich bezpieczeństwo sprawiło, że utrzymana zostaje wysoka asertywność Sosnowiczan. Analizując zgłoszone dotąd podobne zdarzenia od początku roku odnotowano 12 usiłowań wyłudzeń różnych sum pieniędzy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy zł. gdzie Seniorzy wykazali czujność i nie dali się oszukać. W dniu 17 stycznia bieżącego roku policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu ustalili i zatrzymali mężczyznę, któryz takiego procederu uczynił sobie stałe źródło dochodu. Mężczyzna ten usłyszał już zarzuty wyłudzenia pieniędzy, zagrożony karą do 8 lat pozbawienia wolności i w sumie odpowie za 17 czynów. O wymiarze kary w tej sprawie zdecyduje sąd.
Coraz więcej prób oszukania sosnowieckich Seniorów metodą "na członka rodziny" kończą się fiaskiem właśnie dzięki ich zdecydowanej ODMOWIE. Jest to zjawisko pozytywnie rokujące na przyszłość . Niestety w ubiegłym tygodniu w Sosnowcu kolejny raz odnotowano 6 usiłowań wyłudzeń – gdzie sprawca podawał się za zięcia, synową i chorego syna o zmienionym głosie oraz 2 wyłudzenia na szkodę sosnowiczan. Łupem bezwzględnych oszustów padły oszczędności życia dwóch mieszkańców Sosnowca w kwotach 35000 i 38000 złotych.
Nasi najbliżsi dziadkowie i babcie, rodzice -często w dobrej wierze i trosce o nas stają się ofiarami bezwzględnych oszustów.
Sprawcy bez skrupułów wprowadzają starsze osoby w błąd oraz wykorzystują ich dobre serce i empatię. Oszust przez telefon podaje się za członka bliskiej rodziny - wnuczka, syna, córkę lub ich znajomego. Tłumaczy, że spowodował np. wpadek samochodowy lub przytrafiła mu się jakaś inna sytuacja losowa - na tyle skomplikowana, że aby uniknąć kary więzienia lub ratować zdrowie musi szybko uzyskać dużą sumę pieniędzy. Swoją zmianę głosu i chrypkę – tłumaczy chorobą. BARDZO CZĘSTO ZDARZA SIĘ RÓWNIEŻ TAK, ŻE OSZUŚCI PODAJĄ SIĘ ZA POLICJANTÓW BĄDŹ INNE OSOBY ZAUFANIA SPOŁECZNEGO.
W rozmowie z bliskimi zwracajmy uwagę na następujące kwestie:
• będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki;
• nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj;
• jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Was kierowany; jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok;
• jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny;
• nie przekazuj żadnych pieniędzy akwizytorom czy też inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; daj sobie czas na skontaktowanie się w tej sprawie z osoba której ufasz, i wiesz że ci pomoże;
• nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za przysłane przez członków Waszej rodziny;
• mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym;
• nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, w szczególności swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych i członkach rodziny.
Policja nie posiadając informacji o zdarzenia nie może podjąć odpowiednich czynności zmierzających do ustalenia tych niegodziwców, którzy wykorzystując dobre serca seniorów, chcą się ich kosztem wzbogacić. W takich sytuacjach wskazany jest także kontakt z najbliższym sąsiadem czy też inną osobą godną zaufania, która może pomóc seniorowi. Najlepiej właśnie z mieszkania takiej osoby, lub z telefonu komórkowego zadzwonić na Policję, nie blokując własnego telefonu stacjonarnego.
Drodzy seniorzy!!! - nie zostawajcie z tym problemem sami. Pamiętajcie, że Wasi bliscy w ważnych sprawach skontaktują się z Wami osobiście!!!