Świadomy i bezpieczny Senior
Komendant Miejski Policji w Sosnowcu na bieżąco analizuje wszystkie przypadki prób telefonicznych usiłowań wyłudzeń różnych kwot pieniędzy od starszych osób - mieszkańców Sosnowca. Z uwagi na obecną sytuację i znaczny wzrost społecznej świadomości tego zjawiska, a także wysoko asertywne postawy sosnowieckich Seniorów składa serdeczne podziękowania za przyswojenie treści kierowanych komunikatów oraz często powtarzanych ostrzeżeń.
Coraz więcej przypadków próby oszukania sosnowieckich Seniorów metodą na członka rodziny kończy się niepowodzeniem dla oszustwa z powodu zdecydowanej ODMOWY. Jest to bardzo pozytywnie rokujące zjawisko.
W trosce o bezpieczeństwo Seniorów nadal prosimy o wsparcie w podejmowanych profilaktycznie działaniach. Sosnowieccy policjanci apelują do wszystkich, dla których ma znaczenie bezpieczeństwo osób starszych.
Przeczytajcie poniższe rady i przypominajcie o nich Waszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostając sami są narażeni na działanie oszustów.
Nasi najbliżsi dziadkowie i babcie, rodzice -często w dobrej wierze i trosce o nas stają się ofiarami bezwzględnych oszustów.
Łupem oszustów -posługujących się wobec starszych osoby bez żadnych skrupułów kłamstwem - padają często oszczędności życia. Oszust przez telefon podaje się za wnuczka, syna, córkę lub ich znajomego. Tłumaczy, że spowodował np. wpadek samochodowy lub przytrafiła mu się jakaś inna sytuacja losowa - na tyle skomplikowana, że aby uniknąć kary więzienia musi poszkodowanej osobie zapłacić wysokie odszkodowanie. Swoją zmianę głosu i chrypkę – tlumaczył chorobą.
ROZMAWIAJĄC Z SENIORAMI MÓWMY O ICH BEZPIECZEŃSTWIE !!!
Przypomnijmy im o naszej trosce. Przekażmy kilka prostych rad i uwag, które z pewnością mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo naszych najbliższych.
Zwracajmy uwagę na poniższe kwestie:
- będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki;
- nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj;
- jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Was kierowany; jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok;
- jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny;
- nie przekazuj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; każda szanująca się firm a transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty;
- nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;
- mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym;
- nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.