Bezpieczeństwo pieszych 2019

Światowy dzień pamięci o ofiarach wypadków drogowych

Wczoraj, 17.11.2019 przypadał Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Z tej okazji, na placu katedralnym, sosnowieccy policjanci przygotowali dla uczestników uroczystości, jakie odbywały się tam z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, szczególną niespodziankę. Czekały na nich mianowicie ( w szczególności na najmłodszych ) dwa policyjne radiowozy, które można było oglądać, usiąść za ich kierownicą a także otrzymać od mundurowych drobny upominek.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych jest obchodzony w trzecią niedzielę listopada każdego roku. Z roku na rok rośnie liczba krajów, które włączają się w obchody tego dnia. Śmierć i obrażenia na drodze to zdarzenia nagłe, gwałtowne i z pewnością traumatyczne. Ich wpływ pozostaje długotrwały, czasem nieprzemijający. Jego ustanowienie to zasługa samych poszkodowanych i ich rodzin. Został on zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin jednocześnie stanowić odpowiedź na wielką potrzebę ofiar wypadków drogowych, potrzebę upowszechnienia ich straty i cierpienia.

Z okazji obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych sosnowieccy policjanci przygotowali dla uczestników uroczystości, jakie odbyły się na placu katedralnym, szczególną niespodzianką. Mogli oni obejrzeć dokładnie policyjne radiowozy wraz z wyposażeniem, usiąść za ich kierownicą, porozmawiać z policjantami o bezpieczeństwie na drodze oraz otrzymać drobny upominek. Były nim odblaski- mały gadżet bardzo znacząco wpływający na podniesienie poziomu bezpieczeństwa jego użytkownika. Zainteresowanie odwiedzających ( szczególnie najmłodszych) przeszło najśmielsze oczekiwania policjantów. Chętnych do spotkania z nimi było bardzo wielu.

 

  • policjant wręczający odblaski
  • policjant rozmawiający z mężczyzną o bezpieczeństwie
  • podarunki dla odwiedzających